Örnek Resim

YIKIM BEKLEYEN BİNALAR TEHLİKE SAÇIYOR

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Deprem felaketinin üzerinden aylar geçti. Ne çok  sayıda binanın akıbeti belli oldu, Nede yıkım işlemleri tamamlandı. Durum böyle olunca da Depremde Ağır hasar alan ..

YIKIM BEKLEYEN BİNALAR TEHLİKE SAÇIYOR

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Deprem felaketinin üzerinden aylar geçti. Ne çok  sayıda binanın akıbeti belli oldu, Nede yıkım işlemleri tamamlandı.

Durum böyle olunca da Depremde Ağır hasar alan  ve Yıkım bekleyen binalar bizler için tehlike oluşturmaya devam ediyor. Bir taraftan canımız bir taraftan da malımız için tehlike her zaman kapıda bir adım ötemizde.

6 Şubat 2023 canlarımızı, Mallarımızı kaybettiğimiz tarih. Bugün 21 Kasım 2023 yani depremin üzerinden tam 9 ay 15 gün geçmiş. Bu geçen süre bir Annenin karnına çocuğunun düşmesinden sonra Çocuğunu doğurmasına kadar geçen süreye eşit. Yani Deprem günü hamile olan bir anne bugün doğum yapmış oluyor. Biz ise bu sürede ilçemizde bulunan ve vatandaşların can güvenliği için TEHLİKE ARZ EDEN binaların yıkım işini tamamlayamamışız.  Bu gidişle kış bitene kadar da tamamlanmayacak gibi.

Gerek Çevre Şehircilik ve Ohal valiliği, sonrasında ise İslahiye Kaymakamlığı tarafından yıkım için yapılan ihaleler var. İhale varda alan firmalar karınca hızı ile ilerliyorlar. Bir yıkım yerinde günlerce demir ayrıştırmak için çalışıyorlar.

Yeni Kaymakamımız Mehmet Soylu oldukça hızlı, pratik ve çalışkan bir insan benim naçizane önerim bundan sonraki yapacakları yıkım ihalelerine yıkımı yaptıktan sonra ayrıştırma işini enkaz döküm alanında yapma şartı eklemeleridir. Böylelikle Hem Merkezde ki yıkımlar hızlanmış olur, hem de yıkım firmalarının ayrıştırma yapması için günlerce, aylarca vatandaş asbesli toz ve dumanı solumaktan kurtulur.

Bir diğer sorun ise Konteyner yaşam alanları ile ilgili yaşanan sıkıntılar. Bunların Başında kış aylarının gelmesi ile birlikte yaşanan konteyner akmaları ve konteynerlerin içine su girmesi sorunu geliyor. Kaymakam Mehmet Soylu bey göreve ilk geldiği günlerde bu sorunun çözümü için çalışma başlatmıştı ancak orada yapılan bir teknik hata bu işin çözülmediğini bugün yeniden ortaya çıkardı. Konteynerlerin üzerinde ilk yaşanan yağmurda akma olunca çözüm olarak konteylerlerin üzerine branda çekilmesi fikri ortaya atılmış ve sonrasında konteylerlerin üzerine branda çekilmişti. Hafta sonu  yağan yağmurlarda gördük kü yağan yağmur ile birlikte konteynerlerin üzeri adete birer havuz’a döndü. Brandalardan su akmadığı için konteynerlerin üzerinde ciddi su göletleri oluşturdu. Bu da gösteriyor ki kış aylarının tam kendisini hissettirmesi ile birlikte oluşacak su yükü ile konteynerler çökecek ve istenmeyen manzaralar ve olaylar yaşanacak.

Ben bugünden söylüyorum sayın Kaymakamım ve Afad yetkilileri, Konteynerlerde kalan vatandaşlarımız daha fazla mağdur olmadan bir çatı ihalesi yapın ve konteynerlerin üzerini çatı ile kaplayalım belki biraz yüksek maliyet çıkacak ama sonrasında yaşanacak bir can kaybından çok daha önemli değil diye düşünüyorum.

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL