Örnek Resim
Köşe Yazısı

YEREL GAZETELER ZOR DURUMDA

YEREL GAZETELER ZOR DURUMDA Pandemi Süreci ile başlayan ve Sonrasında ekonomik kriz ve Rusya- Ukrayna savaşı ile devam eden süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında yerel gazeteler geliyor. Yerel Gazeteler..

YEREL GAZETELER ZOR DURUMDA

YEREL GAZETELER ZOR DURUMDA

Pandemi Süreci ile başlayan ve Sonrasında ekonomik kriz ve Rusya- Ukrayna savaşı ile devam eden süreçten en çok etkilenen sektörlerin başında yerel gazeteler geliyor.

Yerel Gazeteler Gerek Basın İlan kurumu aracılığı ile almış olduğu resmi ilanlar, gerekse de özel reklam, tanıtım ilanları ve Abone gelirleri ile yaşamaya çalışan, insanlara haber ulaştıran, diğer tarafta da istihdam yaratan işletmelerdir.

Ancak Pandemi sürecinde gerek kamu kurumlarının gerekse de özel sektör işletmelerinin harcama kalemlerinden ilk çıkardığı harcamalar Basın- reklam ve Tanıtım harcamaları oluyor. Durum böyle olunca da bu çalkantılı dönemlerde en ciddi zararı Yerel Gazeteler görüyor. Çünkü Bizlerin Arkasında Bir Holding Yok, Bir siyasi parti yok, bir Dernek yada STK yok.

Biz yerel gazeteler tamamen kendi imkanları ile çalışan ve yaşam mücadelesi veren kuruluşlarız. Özel reklam tanıtım bazında ise en çok reklam aldığımız işletmeler hizmet sektöründeki işletmelerden oluşuyordu.

Pandemi süreci ile birlikte kimisi kapanan kimisi iş yapamaz duruma gelen hizmet işletmelerinin büyük çoğunluğundan reklam alamaz hale geldik. Bunun üzerine birde Gazete kağıdı, kalıp, kimyasal ve işçilik diğerlerimizde ortalama % 300 oranında artınca tam bir çıkmaza saplandık. Ölüm ve Kalım arasındaki Kıldan ince Kılıçtan keskin olan bir köprüde yaşıyoruz.

Büyükşehirlerde yada il merkezlerinde yayın yapan yerel Gazeteler Biz ilçe gazetelerine göre oldukça şanslılar. Çünkü Basına DESTEK VEREN GÜÇLÜ BELEDİYELER VAR, GÜÇLÜ STK’LAR ODALAR VAR, GÜÇLÜ SANAYİ KURULUŞLARI VAR. Maalesef ilçelerde bunların hiçbirisi yok.

Biz onların bize ekstra destek olmalarından vazgeçtik hakkımız olan Resmi ilanları verseler şükredeceğiz ama maalesef oda yok. Bir çok kamu kurum ve kuruluşundaki daire müdürleri yada ihale.. vb işler ile ilgilenen müdürler, personeller İhale yapmamak için her türlü yolu deniyorlar. Bununla ilgili yaptığımız girişimlerde de hep İKTİDAR ATAMASI oldukları için kendisini dokunulmaz sanan anlayış ile mücadele ediyoruz.

HAKKIMIZI YİYEN, KUL HAKKI YİYENLERDEN HESAP SORACAĞIZ

Biz İslahiye ve Nurdağı İlçelerinde yayın yapan gazeteler olarak Bir çok kamu kurumundaki görevlilerin görevlerini yasalara aykırı şekilde yapmasından dolayı mağdur olduk ve olmaya devam ediyoruz.

Bir çok defa bunların bazıları ile ilgili gerek adli, gerek idari işlemler yapılması yönünde taleplerde bulunduk, bazılarında taleplerimiz hasır altı edildi, bazılarında hikaye cevaplarla geçiştirilmeye çalışıldı.

Kendisi bir saat fazla mesai ücreti yada ek ödeme almak için kırk türlü filim ve fırıldak yapanlar, Konu Gazetenin hakkı olunca ne olacak ki, buda olmasın diyebiliyorlar. Yada Açık İhale ile yapması gereken alımları ihalesiz doğrudan temin, pazarlık usulu,…vb adlarla kurdukları sahte dünyalarında gerçekleştiriyorlar. Yahu Kardeşim siz yaptığınız filim fırıldak ile KUL HAKKI YİYORSUNUZ. Bu dünyada olmasa da ahirette bunun bedelini ödeyeceksiniz.

1 NİSAN DÖNÜM NOKTASI OLACAK

İslahiye ve Nurdağı bölgesindeki Tüm Kamu kurum ve Kuruluşları ile bunların İhale ve alımlarla görevli yetkili müdürleri ve personellerine buradan son kez uyarıda bulunuyorum. 1 Nisan itibarıyla İhale yapması gerektiği halde yapmayıp, abudik, gubidik yollarla iş yapan Tüm kamu kurum ve kuruluşları hakkında Hem ilgili il müdürlükleri,  Hem Genel Müdürlükleri, Hem ilgili bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı nezdinde SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ. Bunun yanında İlgili CUMHURİYET SAVCILIKLARINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ. Tüm bu müracatlarımıza rağmen dosyalarımız HASIR ALTI EDİLİRSE o zaman da bugüne kadar Yapmadığımızı yapıp, olayları TBMM gündemine taşıyacağız. Ne kadar muhalefet partisi varsa onlar aracılığıyla ülke gündemine taşımış olacağız.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL