Örnek Resim
Köşe Yazısı

YAĞ VE YAKIT KUYRUKLARI GERİ GELDİ

Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte ülke genelindeki Temel gıda ,sebze ve meyve başta olmak üzere tüm ürünlerde Fahiş fiyat artışları yaşandı. Yağ ve Yakıt kuyrukları geri geldi. Pandemi süreci ile..

Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte ülke genelindeki Temel gıda ,sebze ve meyve başta olmak üzere tüm ürünlerde Fahiş fiyat artışları yaşandı. Yağ ve Yakıt kuyrukları geri geldi.

Pandemi süreci ile birlikte dünya genelinde bazı sıkıntılar yaşanırken, ülkemizde özellikle Temel gıda, Temizlik malzemeleri, sebze meyve başta olmak üzere tüm ürünlerde fahiş fiyat artışları yaşandı. Vatandaşlar bir önceki gün zam gelen fiyata alışmaya çalışırken, ertesi güne yeni zamlarla uyanır hale geldiler.

Öyle bir hale geldik ki artık ne temel gıda ürünlerinde, Ne yakıtta, ne yağda, Ne elektrik te, nede doğalgazda yapılan fahiş zamları anlamak adeta imkansız halde.

Gelen zamlar ile vatandaşların alım güçlerinin düşmesi sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gıda Ürünlerinde % 8 olan KDV % 1’e indirilerek vatandaşın  bir nebze de olsa rahatlamasının sağlanması yoluna gidildi.

Ancak Gelin görün ki KDV İndiriminin hemen öncesinde İndirilecek olan KDV’nin neredeyse iki katı kadar arttırılan fiyatlar bazı marketlerde % 7 KDV oranında indirilirken, bazılarında ise KDV indirimi hiç fiyatlara bile yansımadı.

Hatta KDV İndirimi sonrasında Fiyat etiketi basmaktan yorulan bazı marketlerde ise Ürün üzerindeki Fiyat etiketi ile Kasa fiyatları birbirinden oldukça farklı çıkıyor.

Birkaç ürün alıp kasaya giden vatandaş raftaki etiket fiyatını unuttuğundan kasadaki ekstra kazıklı fiyatlardan ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Ülke genelinde gerek belediyelerin zabıta ekipleri, gerek Tarım Orman müdürlüğü ekipleri fahiş fiyat uygulamasına yönelik denetimler yapıyor ama, hem yapılan denetimlerin yetersizliğinden hem de denetimlerde uygulanan cezaların yetersizliğinden dolayı Vatandaşlara fahiş fiyat uygulamasına devam ediliyor.

Gıda ve Temel Tüketim Malları ile birlikte hayatımızda önemli iki Y olan Yağ ve Yakıtta da tıpkı 70’li yıllarda olduğu gibi Yağ ve Yakıt kuyrukları oluşmaya başladı.

Daha iki üç ay önce üç haneli rakamlarla satılan Motorin’de yılbaşı sonrasında fiyatların 4 haneli rakamlara geçmesi ihtimaline karşın petrol istasyonlarında 4’lü rakam’a geçiş hazırlıkları yapılırken, Vay be Mazot 10 Lira mı olacak diyorduk. İki ay geçti şimdi Motorin 20 Tl yani iki ayda yılbaşı öncesinde ifade edilen rakamların iki katında.

Ayçiçeği ithal ettiğimiz Rusya’da savaşın başlamasını fırsat bilen Karaborsacılar hemen stoklarımız tükeniyor yalanı ile Yağ’a zam üstüne zam yaparak vatandaşları, Ayçiçek yağı kuyruklarına çektiler. Günlük yapılan zamlar ile vatandaşlar gece 12’de geçerli olacak zamlar öncesinde Petrol istasyonlarının önlerinde Yakıt kuyruklarına girdiler.

Her nedendir bilmiyorum ama Ülkemizi yönetenlerde bu konuda gerekli yaptırımları yeterince uygulamıyorlar. Hatta bu durum o kadar ağırlaştı ki Ak Partinin Eski Milletvekili ve MKYK üyesi Şamil Tayyar bile  “Zincir marketlerle ilgili bu kaçıncı fahiş fiyat, stok tartışması? Vatandaşın ne kusuru var? Neyi, niye boykot etsin? Önce biz üzerimize düşeni yapalım sonra vatandaştan destek isteyelim. Bunca rezilliğe rağmen kalıcı çözüm üretemiyorsak, bunun siyasi faturası ağır olur.” Diyerek hükümetin bu konuda eksik kaldığını ve bunun bedelini siyasi olarak ödeyeceklerini söylüyor.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL