Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Siyaset SonDakika

TAŞERONLARA KADRO VERİLSİN

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, kanuni düzenlemeye rağmen hâlâ kadro alamayan taşeron işçilerin durumunu gündeme getirdi. Kaplan, düzenlemenin üzerinden dört yıldan fazla süre geçmesine rağmen kamu kuruluşlarında hâlâ taşeron konumda..

TAŞERONLARA KADRO VERİLSİN

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, kanuni düzenlemeye rağmen hâlâ kadro alamayan taşeron işçilerin durumunu gündeme getirdi. Kaplan, düzenlemenin üzerinden dört yıldan fazla süre geçmesine rağmen kamu kuruluşlarında hâlâ taşeron konumda çalışan on binlerce çalışan olduğunun altını çizdi.

Bilindiği üzere 24 Aralık 2017 tarihinde yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ile kamuda taşeron konumunda çalışan işçilerin kalıcı kadrolara alınması için girişim başlatılmıştı. CHP’li Kaplan açıklamasında mevcut düzenlemenin açıkta bıraktığı taşeron işçilere dikkat çekerek şu sözleri söyledi: “Taşeron işçilere kadro, CHP’nin 2015 seçimlerinden itibaren dile getirdiği bir projeydi ve hükümet adım atmadan CHP’li belediyelerimiz kendi bünyelerinde taşerona son verecek adımları çoktan atmaya başlamışlardı. Hükümet partimizin ve kamuoyunun bu haklı talebine sessiz kalamayarak taşeron işçilere kadro yolunu açtı. Fakat birçok konuda olduğu gibi burada da maalesef işi yarım yamalak yaptılar. Tasarı zaten meclise getirilmedi. Ne işçi temsilcileri ne de sendikalarla herhangi bir müzakere yapılmadı. Kamuoyuna bilgi verilmeden bir gecede sarayın oldu bitti kararı ile hayata geçirildi. Sonuçta ne oldu? Düzenleme herkesi kapsamadı. Hak kazanan işçilerin bir bölümüne tebligat yapılmadı. KHK’ye göre 4 Aralık 2017 tarihinde çalışıyor gözüken işçilere hak sağlanırken, bu tarihten sonra da taşeron alımları yapıldı.”

Kaplan, düzenlemeden yararlanamayan kişilere dair henüz bir çalışma yapılmadığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “Hayatın her alanında yükü mavi yakalı işçilerimiz çekiyor. Bunların arasında taşeron konumunda olanların durumu daha da vahim. Aynı iş yerinde kendisinden önce işe başlayan arkadaşı kadroya geçirilmişken aynı işi yaptığı hâlde taşeron konumunda kalan emekçimizin durumu ise hepsinden vahim. Biz CHP olarak taşeron işçilerimizin haklarının takipçisiyiz ve gerekli düzenlemenin bir anca önce hazırlanması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız”

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL