Örnek Resim
Eğitim Genel Güncel Siyaset SonDakika

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI SINAVLARINDAKİ ADALETSİZLİK ORTADAN KALDIRILMALIDIR

Memur- sen ve Eğitim- Birsen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş yardımcılığı sınavlarında yapılan adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Eğitimcilere siz sınavlara müraacat edemezsiniz dese bundan daha..

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI SINAVLARINDAKİ ADALETSİZLİK ORTADAN KALDIRILMALIDIR

Memur- sen ve Eğitim- Birsen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş yardımcılığı sınavlarında yapılan adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Eğitimcilere siz sınavlara müraacat edemezsiniz dese bundan daha iyi olurdu diyen, Memur- sen ve Eğitim- Birsen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş yardımcılığı sınavlarında yapılan adaletsizlik dolayısıyla koşulları sağlayacak eğitimci bulmanın adeta imkansız olduğunu ifade etti.

, Memur- sen ve Eğitim- Birsen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök,Milli Eğitim Bakanlığı müfettiş yardımcılığı sınavı açıyor, sınava müracaat edebilmek için öğretmenlerden istenen koşullar var. Bunlardan iki tanesi: 8 yıl öğretmen olarak hizmet etmiş olmak ve 35 yaşına girmemiş olmak.

Bu müfettiş yardımcılığı sınavına iktisat fakültesi, işletme fakültesi, sosyal bilimler fakültesi, hukuk fakültesi gibi fakültelerden mezun olan kardeşlerimiz de müracaat edebiliyorlar ve bu fakültelerden mezun olanlardan 8 yıl hizmet veya 35 yaş sınırı gibi şartlar da istenmiyor.

Kısa bir matematiksel hesap yapmak istiyorum: Liseyi bitirir bitirmez eğitim fakültesini kazanabilen bir eğitimci 19-20 yaşında üniversiteye girmiş olacak ki bunun Türkiye yaş ortalaması çok daha yüksek. 20 yaşında fakülteyi kazandı diyelim; bu kardeşimiz en az 4-5 yıl üniversitede okuyacak ve hiç uzatma yapmadan mezun olabilirse 24-25 yaşında eğitim fakültesinden mezun olmuş olacak. Eğitim fakültesinden mezun olan bu kardeşimiz en az 1-2 yıl KPSS’ye hazırlanacak ve eğer ilk girişte KPSS’yi kazanabilirse, bu çok düşük bir ihtimal, 26-27 yaşında öğretmen olarak atanacak ki; Türkiye’de öğretmenliğe atanma yaşı ortalaması 27 yaşın üzerinde. Matematiksel olarak hesap ettiğimizde de bunu net bir şekilde görüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının müfettiş yardımcılığı için eğitimcilerden istediği şartlara tekrar dönersek 8 yıl hizmet ve 35 yaşına girmemiş olma şartları birlikte değerlendirildiğinde mesleğe en erken yaşta başlayan kardeşlerimizin bile söz konusu sınava giremeyeceği veya çok az sayıda eğitimcinin girebileceği açıkça görülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Sınavına eğitimciler başvuramaz deseydi daha anlaşılır olurdu.

Bu durumda çıkan sonuç şu: Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişliği görevine eğitimciler yerine yukarıda saydığım fakülte mezunlarını getirmek istiyor. Yani Eğitimcilere eğitim danışmanlığı, eğitim rehberliği ve teftiş yapacak olan kişiler eğitim dışından ve eğitim formasyonu dahi olmayan kardeşlerimizden seçilecek ayrıca bu kardeşlerimiz 8 yıllık tecrübe falan bir yana bir yerde çalışmamış olsa da sorun olmuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yanlıştan derhal dönmelidir. Eğitim Fakültesi mezunları ve öğretmenler süre veya yaş sınırı gibi herhangi bir şart aranmaksızın söz konusu müfettiş yardımcılığı sınavına alınmalı hatta eğitimcilerin söz konusu sınavda önceliği olmalıdır. Dedi.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL