Örnek Resim
Genel Güncel Siyaset SonDakika Teknoloji

MARAŞLILAR BİBERİMİZE GÖZ DİKTİLER

Bölgemizde Yetişen Biberin İslahiye biberi olarak tescillenmesinin ardından Maraşlılar biberimize göz dikerek, tescillenmiş markamızın iptali için dava açtılar. Türk Patent ve Marka Kurumu, kuzeyde Nurdağı ve Amanos dağları ile güneyde İslahiye’den Suriye sınırına kadar olan..

MARAŞLILAR BİBERİMİZE GÖZ DİKTİLER

Bölgemizde Yetişen Biberin İslahiye biberi olarak tescillenmesinin ardından Maraşlılar biberimize göz dikerek, tescillenmiş markamızın iptali için dava açtılar.

Türk Patent ve Marka Kurumu, kuzeyde Nurdağı ve Amanos dağları ile güneyde İslahiye’den Suriye sınırına kadar olan bölgede yetişen, tazeyken yeşil, olgunlaştığında bayrak kırmızısı renginde ve orta derecede acı olan bibere, Gaziantep Ticaret Borsasının başvurusu üzerine “İslahiye biberi” coğrafi işareti verilmişti.

COĞRAFİ İŞARETİN İPTALİ TALEBİYLE DAVA AÇILDI

Ancak kurumun isot, acı pul biber ve acı toz biber de üretilen biberi 5 Ocak 2022’de “İslahiye biberi” olarak tescillemesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile Gaziantep Ticaret Borsasını yargı önünde karşı karşıya getirdi. Bu biberin “Maraş biberi” olduğunu savunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, “İslahiye biberi” coğrafi işaretinin iptali talebiyle dava açtı. Davanın ön inceleme duruşması, Ankara 5. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesince görüldü.

SÖZ KONUSU BİBERİN “MARAŞ BİBERİ” OLDUĞU İDDİASI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın avukatlarından Muharrem Doba, dava konusu biberin “Maraş biberi” olduğunu iddia etti. Maraş biberinin yetiştiği 5 il bulunduğunu anlatan Doba, “Hepsinin biberinin ufak farklılıkları bulunabilir. Hepsi için başvurulursa, marka patentin anlamı kalmaz” dedi.

DAVA ERTELENDİ

Gaziantep Ticaret Borsası ile Türk Patent ve Marka Kurumunun avukatları ise davanın reddini istedi. Mahkeme, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için davayı erteledi.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL