Örnek Resim
Genel Güncel Magazin Sağlık SonDakika

KAYNANALARA “DOĞUM YASAĞI”

Denizli Doğum Merkezi’nin kurucusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, doğumlara anne adaylarının kayınvalide, görümce gibi yakınlarının girmesini yasakladı. Aydın, aralarının bozuk olduğu akrabaların gebeyi strese sokup doğumunu..

KAYNANALARA “DOĞUM YASAĞI”

Denizli Doğum Merkezi’nin kurucusu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, doğumlara anne adaylarının kayınvalide, görümce gibi yakınlarının girmesini yasakladı. Aydın, aralarının bozuk olduğu akrabaların gebeyi strese sokup doğumunu zorlaştırdığını dile getirdi.

Yaşadığı olumsuz bir tecrübeden yola çıkan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, doğumlarına kaynana, görümce gibi akrabaların girmesini yasakladı.

Denizli Doğal Doğum Merkezi’nin kurucusu olan ve bugüne dek binlerce hamilenin doğumunu gerçekleştiren 20 yıllık kadın doğum uzmanı Dr. Nuray Aydın, akrabaları doğumda istememesinin sebebini şu sözlerle anlattı:

“İlk iki çocuğunu normal doğurmuş olan bir annenin 3. doğumunu yaptıracaktım. Normal doğum yapmayı öngörüyorduk. Ben hastaneye gittiğimde anne doğumdan önceki odada bekletiliyordu, yanında da kayınvalidesi de vardı. Ebemiz; doğum başlamasına rağmen bir türlü ilerleme olmadığını, bebeğin aşağıya inmediğini, rahmin daha fazla açılmadığını söyledi. Ben annemize “Hadi bakalım gayret et, neden ilerleme olmuyor” diye telkinde bulundum. Bir şey demedi. Baktım bir şeyler ters gidiyor. “Hadi seni buradan alalım, doğumhaneye geçelim” diyerek annemizi doğum odasına götürdük. Orada tekrar “Hadi bakalım. Bebeğin aşağı inmesi lazım. Biraz gayret” diye üsteleyince, “Doktor hanım, kayınvalidem burada olduğu sürece ben bu bebeği doğurmam” dedi. Çok şaşırdım. “Öyle şey mi olur. Ne ilgisi var. Hem bak kayınvaliden burada değil, yan odada” desem de. “Kayınvalidem gitmeden ben bu bebeği doğurmam” diye tutturdu. “Biz kayınvalidene ne deriz. Hadi sakinleş. Yaparsın, edersin” desem de bir süre beklememize rağmen bebeği doğuramadı. Sonuçta ilk 2 bebeği normal doğum olmasına rağmen o bebeği sezaryen yapmak zorunda kaldık. Çok üzüldüm. O zamandan beri doğumlara anne, kayınvalide, görümce gibi akraba kabul etmiyoruz. Sadece anne ve baba adayı ile doğuma girmeyi tercih ediyoruz. Ama gebenin çok sevdiği, yakın hissettiği doğumunda mutlaka bulunmasını istediği bir yakını ya da arkadaşı varsa kabul ediyoruz.”

Dr. Nuray Aydın, Denizli Doğum Merkezi’ni kurduktan sonra yüzlerce anne adayına doğum öncesi eğitim verdiğini belirterek, bu süreçte annenin psikolojisinin doğumda ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladığını ifade etti.

Anne adaylarının psikolojik ve fizyolojik olarak doğuma hazırlanması gerektiğini kaydeden Dr. Nuray Aydın, gebelik okulunda hamilenin beslenmesinden, nefes egzersizlerine, gevşeme ve rahatlama masajlarına kadar birçok uygulama ile doğumu kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Aydın, hamilelik ve doğum sürecinde anne adaylarına birebir ebe desteği sağlayarak kendisini yalnız hissetmesini de önlediklerini bildirdi.

Bebeği olacak ailelere çağrıda bulunan Dr. Nuray Aydın, “Annenin doğumda strese girmemesi lazım. Bu nedenle lütfen doğumlara kalabalık gelmeyin. Mümkünse doğumda sadece anne & baba bulunsun. Ancak doğum gerçekleştikten sonra yakınlarını hastaneye çağırsınlar” diye konuştu.

 

 

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL