Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel SonDakika

İSLAHİYE’DE YAPRAK ZAMANI

İslahiye’de önemli geçim kaynaklarından birisi olan Bağcılık alanında tarımsal üretim yapan vatandaşlar Asma yaprağı hasadına başladılar. Güneydoğunun önemli ovalarından olan İslahiye ovasında yaklaşık 50 bin dekar alanda Bağcılık yapılıyor. İlçede..

İSLAHİYE’DE YAPRAK ZAMANI

İslahiye’de önemli geçim kaynaklarından birisi olan Bağcılık alanında tarımsal üretim yapan vatandaşlar Asma yaprağı hasadına başladılar.

Güneydoğunun önemli ovalarından olan İslahiye ovasında yaklaşık 50 bin dekar alanda Bağcılık yapılıyor. İlçede bağcılık yapılan alanlarda ise bugünlerde asma yaprağı hasad etme heyacanı yaşanıyor.

İlçeye bağlı Altınüzüm, Boğaziçi ve Yeşilyurt başta olmak üzere bazı mahallelerde “Mevlana”, “Antep karası”, “Hatun parmağı”, “Kardinal” ve çekirdeksiz sofralık “Sultani” üzümlerinin yetiştiği bağlarda, yaprak hasadına başlandı.

Sarmanın ana malzemesi asma yaprağı, kadınlar tarafından üzüm çiçeklerine ve bağ köklerine zarar vermeden toplanıyor. İmece usulü veya yevmiyeci işçiler tarafından sabahın erken saatlerinde toplanan yapraklar, taze toplanmış haliyle ya da salamura işlemi yapılıp plastik bidonlarda veya şişelerde satışa sunuluyor.

Yeniköy Mahallesi’ndeki bağda yevmiyeci işçi olarak çalışan Esra Erinmez, gazetecilere, sabahın ilk ışıklarıyla bağlara geldiklerini, öğle saatlerinde işi bıraktıklarını söyledi.

120 lira yevmiye aldıklarını, günde bir işçinin ortalama 40 kilogram bağ yaprağı toplayabildiğini ifade eden Erinmez, şunları kaydetti:

“Yaprak aşırı küçük olursa sarma yemeği güzel olmaz. Yaprak aşırı büyük olursa da taze olmaz. O yüzden uzmanlık gerektirir. Toplarken bunlara özen gösteriyoruz. İslahiye’nin üzüm çeşitleri aroması, lezzetiyle Türkiye’de öne çıkarken yaprağıyla da diğer yörelerde üretilen üzüm yapraklarına karşı iddialıyız.”

Üzüm üreticisi Mehmet Barak da ay sonuna doğru üzüm hasadına başlayacaklarını, şimdilerde de yaprak topladıklarını belirten “Bağ yaprağı üzüme göre daha iyi para ediyor. Geçen yıl 10 liraydı, şimdi 30 lira civarında alıcı buluyor.” diye konuştu.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL