Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel SonDakika

İSLAHİYE’DE ÜZÜM HASADI BAŞLADI

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarım merkezlerinden  İslahiye Ovası’nda bağcılık yapılan 50 bin dekar alanda üzüm hasadı başladı. Türkiye’nin en önemli üzüm üretim merkezlerinden birisi olanİslahiye’de yaklaşık 50 bin dekar alanda..

İSLAHİYE’DE ÜZÜM HASADI BAŞLADI

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarım merkezlerinden  İslahiye Ovası’nda bağcılık yapılan 50 bin dekar alanda üzüm hasadı başladı.

Türkiye’nin en önemli üzüm üretim merkezlerinden birisi olanİslahiye’de yaklaşık 50 bin dekar alanda üretimi yapılan İslahiye üzümünün hasad mevsimi başladı.

İslahiye’nin Altınüzüm, Boğaziçi ve Yeşilyurt mahalleleri başta olmak üzere ilçe genelinde “Mevlana”, “Antep karası”, “Hatun parmağı”, “Kardinal” ve çekirdeksiz sofralık “Sultani” üzümlerinin hasadı yapılıyor.

Sabah erken saatlerde bahçeye giden mevsimlik işçiler, topladıkları üzümleri önce kasalara ardından kamyonetlere yükleyip Türkiye’nin çeşitli illerine gönderiyor.

İslahiye Ziraat Odası Başkan Mehmet Köse, gazetecilere, ilçeye bağlı 15 mahallede hasadın başladığını söyledi.

Bölgede yaklaşık 50 bin dekar alanda bağcılık yapıldığını ve bu sezon 85 bin ton civarında rekolte beklediklerini ifade eden Köse, “Havası, rüzgarı ve kendine has aromasıyla tercih edilen sofralık üzümümüz iç piyasanın haricinde Suudi Arabistan, Libya, Kuveyt, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere ihraç ediliyor. 2022 yılı sezonunda mevsimsel yağışlar ve hava sıcaklığı üzümlerin yetişmesi için çok uygundu. Bu yıl fiyatlar düşük ancak rekolte çok iyi.”

Üzüm üreticisi Mehmet Barak da ilçede dekar başına bu yıl yaklaşık 1 ton verim alındığını aktardı.

 

 

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL