Örnek Resim
Genel Güncel Siyaset SonDakika

İSLAHİYE T TİPİ KAPALI CEZAEVİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

İslahiye T Tipi kapalı cezaevinde insan hakları ihlalleri olduğu iddialarına ilişkin HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul Adalet Bakanlığına önerge sundu, İnsan Hakları Komisyonuna dilekçe..

İSLAHİYE T TİPİ KAPALI CEZAEVİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

İslahiye T Tipi kapalı cezaevinde insan hakları ihlalleri olduğu iddialarına ilişkin HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul Adalet Bakanlığına önerge sundu, İnsan Hakları Komisyonuna dilekçe verdi.

Milletvekili Toğrul’un soru önergesi ve dilekçede, ” Gaziantep İslahiye T Tipi kapalı cezaevinde insan hakları ihlalleri olduğu kamuoyuna yansımıştır. Tutuklular, Mardin’den Antep İslahiye Kapalı Cezaevi’ne sevk edildikleri sırada cezaevi  girişinde çıplak aramaya maruz kalmalarını avukatları aracılığıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi’ne illetmişler. Aynı zamanda tutuklular, cezaevinde günlük sayımlarda askeri düzen şeklinde sesli komut ile sayıma maruz kaldıklarını, telefon ve görüşme yerlerine geliş-gidiş sırasında askeri sıra şeklinde yürütülmeye zorlandıklarını belirtmekteler. Yine günlük sayım askeri düzende gerçekleştirilmediği takdirde gardiyanların fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldıklarını ifade etmekteler. Yaşanan bu kötü uygulamalardan kaynaklı 7 tutuklu maruz kaldıkları hak ihlallerine karşı 6 Nisan’da başlatmış oldukları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 15 gündür devam ediyor.   Fakat süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutukluların yeteri kadar şeker, tuz, limon gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanmadığı söylenmektedir.

Bu bağlamda; İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde mahpusların işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde infaz memurlarının ve cezaevi yönetiminin mahpuslara yönelik işkence, kötü muamele ve insan hakkı ihlallerine ilişkin Bakanlığınız adım atacak mıdır? İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan ihlallerin ve keyfi uygulamaların önlenmesi amacıyla hangi tedbirleri alacaksınız? İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde mahpuslara işkence ve kötü muamelede bulunan infaz memurları hakkında soruşturma açılacak mıdır? Süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutuklulara insani ve adil bir yaklaşım sergilenmemesinin nedeni nedir? İslahiye T Tipi Kapalı Cezaevinde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan tutukluların şeker, tuz, limon gibi zaruri ihtiyaçları neden karşılanmıyor?” ifadeleri yer aldı.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL