Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Sağlık SonDakika Yaşam

HASTA ALT BEZLERİNDE MEDULA SİSTEMİ DEVAM ETMELİDİR

Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Tıbbi Malzeme satıcıları Tedarikçileri, Üreticileri ve İthalatçıları Ulusal Dayanışma Platformu Üyeleri Sosyal Güvenlik kurumu uygulama tebliğindeki yanlıştan dönülmesini istiyorlar Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Tıbbi Malzeme satıcıları Tedarikçileri, Üreticileri..

HASTA ALT BEZLERİNDE MEDULA SİSTEMİ DEVAM ETMELİDİR

Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Tıbbi Malzeme satıcıları Tedarikçileri, Üreticileri ve İthalatçıları Ulusal Dayanışma Platformu Üyeleri Sosyal Güvenlik kurumu uygulama tebliğindeki yanlıştan dönülmesini istiyorlar

Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı Tıbbi Malzeme satıcıları Tedarikçileri, Üreticileri ve İthalatçıları Ulusal Dayanışma Platformu Üyeleri konu ile ilgili yaptıkları açıklamada; Tıbbi Cihaz Satış Merkezleri (Medikal Firmalar) sigortalı hastalara yıllardır her koşulda hizmet vermektedir. Kazancın yanı sıra gönüllülük esasına dayanan mesleğimizi kâr, zarar ve mesai saati kavramı düşünmeksizin yıllardır ifa etmekteyiz. Özellikle pandemi sürecinde ve devam eden süreçte hastalarımızı evden çıkarmadan ihtiyacı olan tüm tıbbi ürünleri evlerine kadar teslim ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Bu ürünlerin başında yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu hasta alt bezleri gelmektedir. 01.06.2022 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yayınlanan Tebliğde MADDE 19 ‘Tıbbi Sarf Malzemeler (Ek-3/C-4) ınde yer alan A10049 ve A10118 SUT kodlu tıbbi malzemelerin ödeme kriterleri ve /veya kuralları yürürlükten kaldırılmıştır’’ ibaresine göre hasta alt bezleri bundan sonra ki süreçte medula geri ödeme kapsamından çıkarılmış ve bedelleri hastalara ödenecek şekilde düzenlenmiştir. Yıllardır her koşulda hizmet veren medikal firmaların emeği bu tebliğ ile göz ardı edilmiştir. İşini geçimini borç alacak dengesini ve personel istihdamını hasta altı bezinden gelecek ödemelere göre planlayan firmalarımız bu tebliğ geçerlilik kazanırsa ticari açıdan zor durumda kalacaklardır ve işlerinin sürdürelebilirliği olmayacaktır. Belki de bu yüzden bir çok medikal firma iflas etme eşiğine gelecektir. Hasta Alt Bezi almak için KGF gibi devlet tarafından verilen destek kredilerini kullanan firmalar bundan sonra ki süreçte kredi geri ödemelerinde sıkıntı yaşayacaktır. Bu durum sadece perakende amaçlı SGK anlaşmalı firmaları etkilemekle kalmayacak, bu firmalara tedarik sağlayan tüm firmaları olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu da hasta bezine zaman zaman ihtiyaç duyan veya az miktarda tüketen hastalara yapacağı düzenli ödeme ile de zarara uğrayacaktır. Bu tebliğin yürürlükten kaldırılması hem firmalarımızın ticari faaliyetlerinin devamı açısından hem de SGK nın zarara uğramaması açısından elzemdir. Hasta sağlığı açısından ve işyerlerimizin sürdürlebilir hizmetinin aksamaması açısından hasta alt bezlerinin mevcut olan medula sistemi üzerinden ödenmeye devam etmesini talep ediyoruz Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL