Örnek Resim

GÜNDE 7 BİN KİŞİYE İFTARLIK

Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde belirlenen 30 mahallede 4 bin kişilik iftar yemeği, iftar çadırlarında da  3 bin olmak üzere günlük 7 bin kişiye iftar yemeği verilecek. İslam..

GÜNDE 7 BİN KİŞİYE İFTARLIK

Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde belirlenen 30 mahallede 4 bin kişilik iftar yemeği, iftar çadırlarında da  3 bin olmak üzere günlük 7 bin kişiye iftar yemeği verilecek.

İslam aleminde “on bir ayın sultanı” olarak tanımlanan rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan ayına kavuşacak olmanın sevinci yaşanıyor. Ramazan ayının tüm Müslümanlar için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekilirken, bu mübarek aydan en iyi şekilde istifade edilmesi tavsiyesinde bulunuluyor.

İLK İFTAR  2 NİSAN CUMARTESİ YAPILACAK

Geçtiğimiz 2 yıl boyunca Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye başta olmak üzere dünya genelindeki birçok ülkede Ramazan ayı salgının ve yasakların gölgesinde idrak edilmişti. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan sağlık ve şükür ayı Ramazan ayının ilk orucu için yarın gece sahura kalkılacak ve ilk iftar ise 2 Nisan cumartesi günü yapılacak. Sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalarının da yaşandığı Ramazan ayında bu yıl tekrar teravih namazları ve mukabeleler için camilerin kapısı açık olacak.

HZIRLIKLAR TAMAM

İslam aleminde ve Türkiye genelinde olduğu gibi “Küçük Buhara” olarak adlandırılan Gaziantep’te de Ramazan ayı hazırlıkları tamamlandı. Ramazan ayı münasebetiyle camilerde hazırlıklar tamamlandı, bütün temizlikler bitirildi. Unutulmaya yüz tutmuş manevi geleneklerin yaşatılması için geçtiğimiz Ramazan aylarında kılınan Enderun usulü teravih namazı bu yıl da yine kentin farklı noktalarında bulunan camilerde kılınacak. Her 4 rekâtta bir müezzin tarafından farklı makamlarda ilahilerin okunmasında sonra ve imamın aynı makamla teravih namazı kıldırması anlamına gelen Enderun usulü teravih namazı Gaziantep`te 15’i aşkın farklı camide organize edilecek. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde belirlenen 30 mahallede ev ev dolaşılarak, her gün bir başka mahallede 4 bin kişilik iftar yemeği dağıtılacak. Mahalle muhtarlarıyla ortak çalışılarak mahallede bulunan ihtiyaç sahipleri tespit edilirken, öncelik yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahipleri olarak belirlendi.

BAŞVURULAR ALO 153’DEN

Ramazan ayı için hazırlıklarını tamamlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine her yıl olduğu gibi bu yıl da 100 bin gıda paketi hazırladı. 40 araç ve 80 personelle dağıtım için görevlendirilirken, başvurular ALO 153 üzerinden 08.00-17.00 saatleri arasında alınıyor. Başvurularda mükerrerliği önlemek adına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan bilgi havuzu sistemiyle Gaziantep Valiliği ile diğer ilçe belediyelerin yaptığı yardımlar tek çatıda toplanacak. Herhangi bir kurumdan Ramazan yardımı alanlar, başka kurumun yardımından yararlanamayacak. Böylece yardımların ihtiyaç duyan her haneye yayılması sağlanmış olacak.

İFTAR ÇADIRI 15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI’NDA

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının etkisinin azaltmasıyla normal hayata kontrollü geçiş gerçekleşirken, uzman tavsiyesiyle 2 yıldır kurulamayan iftar çadırı bu yıl 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kurulacak.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca yürütülen hazırlıklarda sona gelinirken, hazırlanan yemek tırı sayesinde günlük 3 bin kişilik iftarlık yemek dağıtılabilecek. Hem ihtiyaç sahipleri hem de iftarın oluşturduğu manevi ortamı hissetmek isteyen bütün vatandaşlar ikramlardan yararlanabilecek.

İHTİYAÇ SAHİBİ VATANDAŞA GERİ DÖNÜŞ YAPIYORUZ

Hazırlıkları yerinde inceleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Abdullah Aksoy, her yıl olduğu gibi bu yıl da bereket ve rahmet ayı Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olduklarını söyledi. Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in Ramazan ayının başının rahmet, ortasının mağfiret, sonunun ise  cehennem azabından kurtuluş olarak vasıflandırdığını ifade eden Aksoy, şunları kaydetti: “İnsanımızın hayatına daha fazla nasıl dokunabiliriz?’ diyerek Başkanımız Fatma Şahin’in talimatlarıyla çalışmalara başladık. İhtiyaç sahiplerine ulaşabilmek için gıda paketleri hazırlıyoruz. Ayrıca hayırseverlerimiz var. Gaziantep iş adamları, insanıyla hayırsever bir şehir. Onların katkısı ve belediyenin desteği ile 100 bin gıda paketi hazırlandı. Bu 100 bin aileye, haneye ulaşmak demek. ALO 153 ile her arayan vatandaşımızın kayıtlarını alıyoruz. MERNİS sistemi üzerinden bilgiler alınıyor. ALO 153’te 25 personelimiz 08.00- 17.00 saatleri arasında talepleri topluyor. Mükerrerliği önlemek amacıyla hem valiliğimizin hem de ilçe belediyelerimizin yardım verdiği kişilerin bilgilerinden oluşturduğumuz bilgi havuzuna atıyoruz. Eğer bu kişi sistemimizde kayıtlıysa yeni bir kayıt oluşturmuyoruz. Ramazan boyunca dağıtımlara devam edeceğiz. Sloganımız ‘Paylaştıkça artan bereket’. İhtiyaç sahibi olup bize her ulaşanın evlerine ulaşıyor geri dönüşlerimizi yapıyoruz.”

AYNI SOFRAYI PAYLAŞACAĞIZ

Aksoy, salgın nedeniyle son 2 yıldır iftar çadırlarının kurulmadığını anımsatarak, şöyle devam etti:  “Geldiğimiz noktada 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yemek tırımızı yerleştirdik. Orada Ramazan boyunca günlük 3 bin kişilik yemek verilecek. Hem ihtiyaç sahipleri hem de o samimi ortamı yaşamak isteyen vatandaşımız gelerek beraber aynı sofrayı paylaşacak, manevi iklimi oluşturacağız. Biz iftar çadırlarına tekrar başlamanın sevincini yaşıyoruz. Ayrıca valiliğimizle ortak çalışarak 30 mahalle belirledik. O mahallelerde de ev ev dolaşarak 4 bin vatandaşımıza iftarlık yemeklerini götüreceğiz. Cumartesi günü ilk dağıtımı yapmış olacağız. 30 gün boyunca günde bir mahalleye dağıtım yapacağız. Belirlenen mahallelerin muhtarlarıyla ihtiyaç sahiplerini belirleyeceğiz. Evinde aşı pişmeyen, yaşlı, engelli öncelliğimiz. Belediye olarak elimizi uzatacağız. Böylece her gün bir mahallede olacak şekilde 4 bin, iftar çadırımızda da 3 bin olmak üzere günlük 7 bin kişiye yemek çıkmış olacak.”

RAMAZAN AYINA ÖZEL PROGRAMLAR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayının maneviyatını yaşatmak, iftar öncesi evlere konuk olmak için Bekir Develi’nin sunumuyla hazırlanan “Bir Başka Ramazan Programı” 30 gün boyunca sürecek. Tarihi Gaziantep Kalesi altında oluşturulan sahnede her gün farklı konuklar ve Gazianteplilerin katılımıyla saat 18.00’de gerçekleştirilecek program, Medeniyetler Şehri Youtube kanalından canlı yayınlanacak. Öte yandan bu yıl kadınlara özel programlar da yer alacak. Ramazan ayı boyunca Salime Apaydın Çalışkan ile anlayarak mukabele yapılacak. 1 Nisan Cuma günü başlayacak mukabele, Ramazan ayı boyunca her gün 11.00-12.30 saatlerinde Müjgan Kayalı Camii’nde olacak.

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL