Örnek Resim
Genel Güncel Siyaset SonDakika

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDEN İHALE SKANDALI

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Gaziantep Üniversitesinin İhale ilanından sonra kurulan şirketin ihaleyi kazandığını bunun ihale tarihinde bir rekor olduğunu söyledi. Gaziantep Üniversitesi’nin açtığı ihale, İhalenin ilanından sonra..

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNDEN İHALE SKANDALI

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Gaziantep Üniversitesinin İhale ilanından sonra kurulan şirketin ihaleyi kazandığını bunun ihale tarihinde bir rekor olduğunu söyledi.

Gaziantep Üniversitesi’nin açtığı ihale, İhalenin ilanından sonra kurulan şirkete verildiğini söyleyen Meclis Üyesi Ugur Kalkan bu işte bir gariplik var dedi.

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yükseköğretim Kurumları’nın açtığı mal alımı ihalesini, ihale ilanından sonra kurulan şirket aldı. Şirket, ihaleyi 3 milyon 660 bin bedelle kazandı.

Üniversite, 25 Ocak’ta “Adli Toksikoloji Laboratuvarı için uyuşturucu paneli kit alımı” ihalesi ilanına çıktı. İhalenin 22 Şubat’ta yapılacağı duyuruldu ancak ihale 3 Mart’a ertelendi. 3 Mart’ta gerçekleşen ihalenin yaklaşık maliyeti 3 milyon 130 bin lira olarak belirlendi.

İhaleyi 3 milyon 660 bin lira bedelle Next Health Medikal Sistemleri İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi kazandı. Şirketle üniversite arasında 4 Nisan’da sözleşme imzalandı. Şirketin, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi kayıtları incelendiğinde 4 Şubat’ta 500 bin lira sermayeyle kurulduğu görüldü.

‘REKORA İMZA ATTI’

Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan söz konusu ihaleye ilişkin, “İhale ilanı yayınladığı zaman kurulmamış olan firma 3.6 milyon liralık ihaleyi, Gaziantep Üniversitesi’nden aldı. Yani bir rekora imza atılmış oldu. İlan 25 Ocak’ta yayınlanıyor. 4 Şubat 2022 tarihinde tescil olunan ve 7 Şubat 2022’de kurulan firma bu ihaleyi yaklaşık maliyetin 530 bin lira üzerinde kazanıyor. En yüksek ve en düşük teklif veren firma kendisi olduğuna göre; muhtemelen ihalenin de tek katılımcısı” dedi.

İlk defa böyle bir durumla karşılaştığını ifade eden Kalkan, “Uzun yıllardan bu yana şehrimizdeki ihaleleri, şehrimizde ihale alan firmaların başka yerlerdeki ihalelerini inceleyen birisiyim. İlk defa böyle bir ihaleyle karşılaşıyorum. İhale ilanı yayınlandığı zaman, ortada firma falan yok. İhale ilanı yayınlandıktan sonra firma kuruluyor. İhale ertelemesi de çok karşılaştığımız bir şey değil. ‘Acaba ihaleye göre firma mı kuruldu?’ diye sormadan da edemiyoruz. Buradan şu sonuç çıkıyor ki; bundan sonra demek ki Gaziantep Üniversitesi bir ihaleye çıktığı zaman, o ihaleye uygun şirket kurulabilir ve o şirket de ihaleyi kazanabilir. Bu konuda yetki makamındakiler muhtemelen bir girişimde bulunmayacak ama bu işin peşini bırakmayacağım” diye konuştu.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL