Örnek Resim

DEPREMZEDE KADINLAR YUKFA MESAİSİNDE

İslahiye’de,  Hayat pahalılığının iyice hissedilmesi ile birlikte depremzede kadınlar imece usulü yufka hazırlayarak evin ekmek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu İslahiye ilçesinin Kırıkçalı Mahallesi’nde çadırda ve konteynerde yaşamlarını sürdüren..

DEPREMZEDE KADINLAR YUKFA MESAİSİNDE

İslahiye’de,  Hayat pahalılığının iyice hissedilmesi ile birlikte depremzede kadınlar imece usulü yufka hazırlayarak evin ekmek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar.
Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu İslahiye ilçesinin Kırıkçalı Mahallesi’nde çadırda ve konteynerde yaşamlarını sürdüren kadınlar, bir taraftan  yüzyıllardır süre gelen  geleneklerini sürdürmek diğer taraftan ise artan hayat pahalılığına karşı  bir araya gelip imece usulü un, su, tuz ve maya kullanarak yoğurdukları hamuru küçük parçalara ayırarak yumak yapıyor. Yumaklar, daha sonra tahta masada oklavayla ince şekilde açılıp saç üzerinde pişiriliyor.

Kırıkçalı Mahallesi’nde yüzyıllara dayanan geleneği sürdüren kadınlardan Kadriye Kurt, “Deprem yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz, Komşularımız ile birlikte yüzyıllardır geleneğimiz olan ve her kurban bayramı öncesinde olduğu gibi bu bayram öncesinde de bir araya gelerek  bayram  için yufka ekmek hazırlıyoruz. Yufka imece usulü yapılmasından dolayı da komşularımızla yardımlaşmanın ve ilişkileri de sıcak tutuyoruz” dedi.

 

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL