Örnek Resim

DEPREM BORSASI MI KURULDU? PEMBE PANJURLU ÖLÜM EVLERİ Mİ HAZIRLANIYOR?

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye tarihinde eşine rastlanılmayan büyük bir deprem felaketi yaşadık. Binlerce insanımız hayatını kaybetti, yaralandı, göçler yaşandı iller ilçeler haritadan silindi. Ülkemizde daha önce farklı tarihlerde farklı..

DEPREM BORSASI MI KURULDU?  PEMBE PANJURLU ÖLÜM EVLERİ Mİ HAZIRLANIYOR?

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye tarihinde eşine rastlanılmayan büyük bir deprem felaketi yaşadık. Binlerce insanımız hayatını kaybetti, yaralandı, göçler yaşandı iller ilçeler haritadan silindi.

Ülkemizde daha önce farklı tarihlerde farklı bölgelerde yaşanan depremler sonrasında çıkarılan yasaların yetersizliği, halkın bencilliği, ve açgözlülüğü sonrasında yaşanan 6 şubat depreminin bilançosu oldukça ağır oldu.

Deprem sonrasında birkaç gün insanlarımız dünyevi zevklerden geçerek, bazı düşünceleri yaşadılar. Ancak depremin üzerinden yaklaşık 5 ay geçti ve bizler yaşadıklarımızı çok hızlı bir şekilde unutarak yeniden dünya malına tapmaya başladık. Hem de  pembe panjurlu evler hazırlayarak ileride muhtemel bir depremde binlerce insanın ölmesine yol açacak pembe panjurlu evler.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem sonrasında İslahiye ve Nurdağında yapı stoklarımızın yarısından fazlası yıkılmış, çok sayıda ev ise agır hasar almıştı. Ohal sürecinde çevre şehircilik ekipleri tarafından agır hasar verilen bazı evler, binalar yıkıldı. Ohal sürecinde yıkım işi tamamlanmayınca olanlar oldu.

Daha önce ağır hasarlı denilen binalara yapılan itirazlar sonrasında , Ya hafif hasarlı, yada orta hasarlıya dönüştürülerek sözde güçlendirme adı altında boyanıp cilalanarak yeniden vatandaşa iskan için sunulmaya hazırlanıyor.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANIMIZ HASEKİ’Yİ GÖREVE DAVET EDİYORUM

Sayın Bakanım; 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi sonrasında Bölgemizdeki yapıların hasarlı olup olmadıklarını tesbit etmek üzere görevlendirilen insanların bazıları, binaların içine girmeden, yada bu konuda herhangi bir test..vb işlem yapmadan bina hasarlı veya hasarsız dediler. sonrasında yapılan itirazlar neticesinde birçok binanın hasar durumu değişti. Dün agır hasarlı denilen bina bugün orta hasarlı yada hasarız diyorlar.

Aç gözlü bazı insanlar binanın hasar durumuna itiraz ederek, agır hasarlı denilen binalarını az hasarlı veya orta hasarlıya çevirtiyorlar. Bu konuda ciddi bir denetim yapılması gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak yeni bir depremde buraları birçok insana mezar olabilir.

HASARLI BİNALAR YAPILIYOR

6 Şubat depreminden sonra İslahiye ve Nurdağı bölgesinde çok sayıda insan beni arayarak daha önce agır hasarlı denilen, ancak sonrasında ise hafif hasarlı veya orta hasarlıya dönüştürülen hasarlı binaların tamir edildiğini ve insanlara pembe panjurlu ölüm evleri hazırlandığını ifade ediyorlar. Bu duruma sessiz kalmak bu suça ortak olmaktır. Ben de kendisini ülkesine karşı sorumlu hisseden bir gazeteci olarak bu konuyu gündeme getiriyorum ve bu konuda bir araştırılma yapılmasını istiyorum.

DEPREM BORSASI MI KURULDU?

Benim aklım almıyor sayın bakanım! Dün agır hasarlı denilen binaya bugün hasarız denmesini. Yada dün agır hasarlı denilen binaya hafif hasarlı veya orta hasarlı denilmesini anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Doğru her zaman tekdir. İlimde bilimde Yanlış olmaz. Öyleyse dün agır hasarlı olan yer bugün nasıl hasarsız, hafif veya orta hasarlı olabilir. Aklıma deli sorular geliyor. Acaba ülkemizde Fetö borsasından sonra Deprem borsa sı mı kuruldu? Birileri bu binaların hasar durumunu değiştirerek Rant mı elde ediyorlar?

AÇ GÖZLÜ EV SAHİPLERİ Mİ VAR?

Hasar durumu değiştirilen binalarda tadilat çalışmaları yapılırken, tadilat yapılan evlerin büyük çoğunluğunun kiraya verilmek veya satılmak üzere tadilat edildiği duyumların arasında. Yani evi yaptıran adam diyor ki bu evde ben oturmam ama memlekette ev kalmadı kiraya veririm hem de normal fiyatının birkaç katına. Olmadı birkaç ay sonra üç beş kuruş piyasadan aşağı fiyata satarım bu nasıl bir anlayış. Bu nasıl bir zihniyet. Biz Ne zaman insanlığımızı bu kadar kaybettik. Bu kadar gaddar ve kör olduk. Sen kendin oturmayacağın, oturmaya korktuğun evi nasıl başkalarına kiraya verebilirsin? Doğrusu bunları anlamak imkansız.

DENETİM EKİBİ OLUŞTURULSUN

Öncelikle ilk incelemelerde Agır hasarlı olarak yazılan ama sonrasında az hasarlı yada orta hasarlı’ya çevrilen binalarla ilgili olarak bakanlık tarafından bir denetim ekibi oluşturulmalıdır. Bu denetim ekibi hasar durumu değişmiş binalarda ciddi bir inceleme yapsınlar. Binanın gerçek durumu neyse ellerini vijdanlarına koyarak Allah rızası için hak neyse onu desinler. Vatandaşlarda ona göre hareket etsinler. Bu işin vebali çok agır.

BİNALARA KİMLİK VERİLSİN

İlerde yaşanması muhtemel bir depremde insanlarımızın hayatlarını kaybetmemesi için 6 Şubat ta yaşanan deprem sonrasında Önce agır hasarlı raporu verilen sonrasında hasar durumu değiştirilen binalarda ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alanında uzman yetkili ekipleri tarafından yapılan denetimler sonrasında Bina kimliği oluşturulsun.

Binanın dışına nasıl Bina adı yazılıyorsa binanın yapı durumu ve 6 şubat depremi ile ilgili yapılan testlerinin durumu asılsın. Bu zorunlu hale getirilsin. İnsanlarımızda bunları bilerek bu binalarda oturmaya, yada almaya karar versinler. Bir kez daha Üç beş aç gözlü müteahhidin yada ev sahibinin kurbanı olmasınlar.

Büyük hayaller ve ümitlerle taşındıkları yada satın aldıkları Pembe panjurlu evler insanlarımızın ölüm evleri olmasın.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL