Örnek Resim
Genel Güncel Siyaset SonDakika

BÜYÜKŞEHİR’DE BAZI DAİRE BAŞKANLIKLARI KAPATILDI

Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste CHP’liler belediye meclisinin canlı yayınlanma önerisinde bulundu ama reddedildi.  Ayrıca bazı daire başkanlıklarının..

BÜYÜKŞEHİR’DE BAZI DAİRE BAŞKANLIKLARI KAPATILDI

Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Fatma Şahin Başkanlığında gerçekleştirildi.

Mecliste CHP’liler belediye meclisinin canlı yayınlanma önerisinde bulundu ama reddedildi.  Ayrıca bazı daire başkanlıklarının kapatılması ile ilgili karar da tartışma konusu oldu.

Toplantıda söz alan CHP’li Mehmet Sucu ile GBB Başkanvekili Halil Uğur arasında tartışma çıktı. Halil Uğur’un Sucu’ya yönelik, ‘’Şov yapıyorsun’’ sözleri, ortamın gerilmesine neden olurken, araya GBB Başkanı Fatma Şahin girdi. Şahin, her iki meclis üyelerini de ses tonları ve hitapları konusunda uyardı. Mecliste Oy birliği ile alınan karar kapsamında Değerler Eğitimi ve Gönüllü Kuruluşlar, Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi, Nurdağı ve İslâhiye Afet Sonrası İyileştirme Dairesi ve Koruma ve Uygulama Denetim Bürosu Daire Başkanlıkları kapatıldı.

MECLİS BAŞKAN VEKİLLİĞİ TARTIŞMASI

* Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz ve CHP’li Meclis Üyeleri, Büyükşehir Yasası kapsamında Meclis Başkanvekilleri dışında  belediye başkan yardımcılığı ataması yapılamayacağını, insanların bundan rahatsız olduğunu söyledi. Başkan Şahin ise durumdan rahatsız olmadıklarını, söz konusu isimlerin Büyükşehir Belediyesi’ni temsil amacıyla görevlendirildiklerini, durumun hukuki olmadığını bildiğini söyledi. Araya giren Meclis üyesi Osman Toprak ise söz konusu isimlerin Şirket Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirileceklerini anlattı.

CANLI YAYINLANMA ÖNERİSİ

Şehitkamil belediye meclis toplantılarının canlı olarak yayınlanması ardından CHP, Büyükşehir Belediye meclis toplantısının da canlı yayınlanmasını istedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı Toplantısında, Meclis Toplantısının canlı yayınlanması teklifi gündeme geldi. CHP’li meclis üyesi Hasan Şencan, Belediye Meclis Toplantısının canlı yayınlanması konusunda hazırladıkları önergesi CHP Grubu adına meclis gündemine sundu. Toplantıda CHP Grubu tarafından gündeme taşınan konu mecliste oylandı. Önerge üzerine konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Meclis toplantılarının kayıt altına alındığını, tutanakların Yerel Gazetelerde yayımlandığını anlattı. Şahin, “Bizim kimseden gizlimiz saklımız yok” dedi. Söz konusu önerge Oy çokluğu ile reddedildi.

REİSOĞLU DİKKAT ÇEKTİ

CHP İl başkanı Reis Reisoğlu Büyükşehir Belediye meclis toplantılarının canlı yayınlanmasını reddedilmesine tepki gösterdi. Reisoğlu” şeffaf belediyecilik diyorsanız,  önce belediye meclis toplantılarının canlı yayın yayınlanmasıyla şeffaf belediyeciliğe başlayalım. Canlı yayınlansın diyorsunuz, teklifimizi red ediyorsunuz. Nerede kaldı şeffaflık” dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye meclis toplantısının canlı yayın yayınlanması yönündeki önergenin reddi CHP’lileri kızdırdı.

BAŞKAN YARDIMCILARI GÜNDEME GELDİ

Toplantıda tartışılan bir başka husus ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanan isimler oldu.  CHP’li Mehmet Sucu, Şahin’e Başkan Yardımcılarının sayısını sordu. Sucu, Belediye Başkan Yardımcılarının norma kadroya göre görev ve yetkilerinin yazılı olarak bildirilmesini istedi. Başkan Yardımcısı kadrosu olmadığını söyleyen Sucu, Şahin’den açıklama yapmasını istedi.

ŞAHİN AÇIKLAMA YAPTI

Sucu’ya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Şahin, ‘’Hukuken sizin de söylediğiniz gibi Meclis Başkanvekili olarak seçilen iki arkadaşımız var. Şehir çok büyüdü, o kadar çok gelen gidenimiz var ki. Çok fazla program ve toplantı var. Sabah gruba gelmeden önce 2 farklı programa katıldım. Dolayısıyla bizim başkan olmadığı zaman onun yerine gidecek bir arkadaşımız gerekiyor. Hukuken iki arkadaşımız var. Ancak bu ihtiyacımızı gidermek için biz meclis üyelerinin içinde olduğu görev tanımlamalarını içine koyacak şekilde görevlendirmeler yaptık. Meclis Üyelerimizi yetkinliklerine göre programlara gönderecek şekilde planlama yaptık. Ben aynı anda birden fazla yerde ya da programda bulunamıyorum. Bizim gibi 1 milyondan fazla nüfuslu şehirlerde hakikat büyük bir ihtiyaca dönüşmüş durumda. Bir çalışma yaptık, bunun yansımalarını da ona göre yaptık. Harmoni içerisinde bunu yönetmem gerekiyor. Hızlı büyüyen şehirlerde de Büyükşehri temsilen birinin olması gerekiyor. Bu arkadaşlarımızın ekstra bir maliyeti yok. Benim olmadığım yerde oluyor, söylenmesi gerekeni söylüyor, dinlenmesi gerekeni dinliyor.’’

SUCU BOŞ DURMADI

Araya giren Sucu, ‘’Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olmayan bir kişiyi Belediye Başkan Yardımcısı olarak atayamazsınız. İlçe Meclisinden atama yapamazsınız. İlçe Meclis üyelerinin Belediye Başkan Yardımcısı yapılması kamuoyunda konuşuluyor.’’ Konu üzerine açıklamalarını sürdüren Şahin, ‘’Zaten yasal demiyorum, ihtiyaçtan dolayı olduğunu söylüyorum. Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimiz ile şirketler üzerinden yapmış olduğumuz bir çalışma var. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan isimler Başkan Yardımcısı oldu.’’

ŞENCAN: BAŞKANVEKİLİ DEĞİLLER

Söz alan CHP’li Meclis Üyesi Hasan Şencan, ‘’Atanan bu arkadaşlar Başkanvekili mi başkan yardımcısı mı yoksa danışman kadrosunda mı?’’ diye sordu.  Araya giren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Halil Uğur, ‘’Resmi olarak Meclis Başkanvekillerinin haricindeki diğer isimler danışman olabiliyorlar. Resmi olarak Başkan Yardımcısı ya da Başkanvekili değiller.’’

ŞAHİN: GÖREV TANIMLAMASI YAPTIK

Geçen döneme değinen Şahin, ‘’Osman Toprak ve Erdem Güzelbey Belediye Başkanvekili idi. Mehmet Berk de burada görevine devam ediyordu. Danışman statüsünde olduklarını söyleyelim o halde. Benim derdim değil, şehirde aynı anda 10 tane program oluyor. Benim arkadaşlarım da GBB Meclis Üyesi, bizim adımıza programlara katılıyorlar. Biz bunun görev tanımlamasını belirledik. Başkan vekillerimizi siz seçtiniz.’’

YILMAZ: BİZ RAHATSIZ OLUYORUZ

Söz alan Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, ‘’Belediye Meclisi Kanunu var. Başkanvekili dediğiniz zaman rahatsız oluyoruz. Dolayısıyla bu arkadaşlara başka bir tanımlama yaparsanız daha iyi olur.’’

ŞAHİN: BİZ RAHATSIZ OLMUYORUZ

Bu sözler üzerine konuşan Şahin, ‘’Biz hiç rahatsız olmuyoruz, siz neden oluyorsunuz?’’ diye sordu.  Yılmaz, ise bunun kanuna aykırı olduğunu söyleyerek, ‘’Biz uyarımızı yapmış olalım’’ dedi. Şahin, ‘’Aynı anda farklı yerlerde olmam mümkün değil. Gelenleri dinlemek, köprü olmak adına böyle bir yöntem geliştirdik. Arkadaşlarımız da çok başarılı bir şekilde başladılar. Toplum rahatsız oluyorsa vazgeçelim, şu an toplumum rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Saygı duyuyorum.

TOPRAK AÇIKLIK GETİRDİ

Araya giren GBB Meclis Üyesi Osman Toprak ise, ‘’Görevlendirilmiş olan arkadaşlarımız şirket yönetim kurulu başkanı olarak atamaları yapılacak. Ondan sonraki süreçte hem şirket yönetim kurulu başkanı hem de sizin ulaşmadığınız noktalarda sizi temsil edecekler. Belediyede odaların bulunmasının nedeni de bundan kaynaklanıyor. Burada Belediye Başkanı olarak tasarruf sizin, kararı siz vereceksiniz. CHP’li arkadaşların görüşleri sizin belediye başkanlığınıza müdahale edecek boyutta’’ dedi.

BAZI DAİRE BAŞKANLIKLARI KAPANIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs 1. Birleşim Toplantısının 1.maddesinde Bazı Daire Başkanlıklarının kapatılması kararı alındı. Oy birliği ile alınan karar kapsamında Değerler Eğitimi ve Gönüllü Kuruluşlar, Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi, Nurdağı ve İslahiye Afet Sonrası İyileştirme Dairesi ve Koruma ve Uygulama Denetim Bürosu Daire Başkanlıkları kapatıldı. Sonrasında yapılan görüşmelerde bazı Daire Başkanlıklarının devamı hususunun komisyonda görüşülmesi kararı alınarak, ilgili maddeler komisyona havale edildi.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL