Örnek Resim

BİK YÖNETİMİ İLK TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI

Basın İlan Kurumu İstanbul ve Ankara’dan sonra ilk Yönetim kurulu toplantısını Gaziantep’te yaparak bir ilke imza atmış oldu. Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Edibe Sözen, “Yerel Basın..

BİK YÖNETİMİ İLK TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI

Basın İlan Kurumu İstanbul ve Ankara’dan sonra ilk Yönetim kurulu toplantısını Gaziantep’te yaparak bir ilke imza atmış oldu.

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Edibe Sözen, “Yerel Basın İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Gaziantep’in her alanda öne çıkan bir kent olduğunu belirterek, “Günümüzün öne çıkardığı iki tipleme var. Yatırımcılar ve gazeteciler. Gaziantep’te bu iki tipleme öne çıkıyor” dedi.

BİK YÖNETİM TAM KADRO KATILDI
Yerel medyanın sorunlarının ve çözüm yollarının tartışıldığı toplantıya Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu tam kadro katıldı. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Edibe Sözen, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr Muharrem Özen, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Erzen, Cumhurbaşkanlığı Başdanışman Doç. Dr. Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, TRT Genel Müdür Yardımcısı M. Ziya Varol ve Medya İşçileri Sendikası Sendika Üyesi Ümit Sönmez katıldı.
GAZİANTEP ÖNE ÇIKAN BİR KENT
Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ilkini Gaziantep’te yapma kararı aldıklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Edibe Sözen, Gaziantep’in kendileri için çok önemli ve ilklerin şehri olduğunu söyledi. İnsanlar artık bir şey olduğunda gazetecilere sorduğunu dile getiren Sözen, şunları kaydetti: “21’inci yüzyılın tiplemesi gazeteci tiplemesi. Gazeteciler çok önemli. Bu önem de yapmış olduğunuz işlerden dolayı değil almış olduğunuz sorumluluklardan dolayı da çok önemli. Gelişmeler, yerel, ekonomi sizden soruluyor. Asrımızın öne çıkardığı meslek grubu ve tiplemesi gazetecilerdir. Bizim için çok önemlisiniz. Dünyada da böyle bir trend var. İnsanlar kitap okumadan önce gazeteleri okuyor. Oradan bilgi sahibi oluyorlar. Bir de yatırımcılar önemli. Dünyanın neresine giderseniz gidin kim nerede ne kadar yatırım yapıyor? Yatırımcı tipler de 21’inci yüzyılın tipleri. Gaziantep’te bu iki tiplemenin öne çıktığını görüyorum. Hem yatırım alanı burası hem dünyaya hem Türkiye’ye yaptığı katkılardan dolayı öne çıkıyor. Gazeteciler de kentte heyecanlı ve coşkulu. Dünya ile yarışır şekilde hızlı hareket eden bir meslek grubunu temsil ediyorsunuz’’
Sürecin öyle bir krizi yönlendirebilecek bir süreç olmadığını ifade eden Sözen, “Dünyada yaşadığımız bu zaman dilimi sorun değil sorunları çözümlendiği bir dönem olmak zorunda. O yüzden de yerelde ne kadar çok iş birliğine giderseniz farklı sektörlerle ne kadar çok iş birliği yaparsanız o kadar iyi sonuçlar elde edebiliriz.” diye konuştu.

“ÇALIŞTIĞINIZ  SEKTÖRE YATIRIM YAPIN”
BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, İstanbul ve Ankara’nın ilk yönetim kurulu toplantısını Gaziantep’te yaptıklarını söyledi. Salgının etkilerinin azalmaya başladığını ifade eden Duran, şunları söyledi: “Artık maskelerin bile hafiflediği dönemde bizim de gazetelerle ilgili artık pandemi döneminin geçmeye başladığımız sürece girdik. Sizler de bu süreci yakından takip ediyorsunuz. Biz sizlerden artık kendi sektörünüze yatırım yapmanızı bekliyoruz. İnternet medyası ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Verdiğimiz sertifika sayımız bini geçti.” dedi.  İki hafta sonra Gaziantep’te bir toplantının daha olacağını dile getiren Duran, şöyle konuştu: “Bu yapılacak toplantı da Türkiye’de ilk olacak. Örnek bir uygulama olacak. Turizm gazeteciliği ile ilgili eğitim çalışması olacak. Gaziantep’ten başlaması da çok güzel oldu. Diğer illerden de talepler başladı. Biz yerel medyayı toplumun vicdanı olarak görüyoruz. Manipülasyona daha kapalı, halkın sesini daha rahat dile getirebilen, demokrasinin kılcal damarları olarak değerlendirebildiğimiz bir sektör olarak görüyoruz. Basın İlan Kurumu olarak da yerel medyanın yaşaması yönünde kararlar almaya çalışıyoruz. Zam oranlarına baktığımızda yerel ve ulusal farkını görebiliyorsun. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Sizler varsanız bizler varız. Bizler el birliği ile güzel çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

ERZEN: “YEREL BASIN KONUSUNDA ÇOK TİTİZ DAVARINYORUZ”
Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve BİK yönetim Kurulu Üyesi Şevket Erzen, yerel basının  güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Bir gazeteci olarak yerel basını güçlendirmenin gayreti içerisindeyim. Pandemi sürecinde BİK olarak yerel gazetelere birçok kolaylık sağlandı. Yönetim kurulumuz yerel basın konusunda çok titiz davranıyor. Elbette sorunlarımız var. Yönetim kurulumuz ile birlikte bu sorunları çözmek için elimizden geleni yapacağız’’ diye konuştu.

KÜÇÜKYILMAZ: GAZİANTEP KÜLTÜR VE ENTEGRASYON ŞEHRİ
Cumhurbaşkanlığı Başdanışman Doç. Dr. Muhammet Mücahit Küçükyılmaz da Gaziantep’i överken, Basın İlan Kurumu’nun en parlak dönemini yaşadığını söyledi. Küküçyılmaz, “Gaziantep’in girişimciliği, çalışkanlığı ve son yıllarda aldığı mesafe ve bir sınır kenti  ve dezavantajları olmasına rağmen kültür ve entegrasyon şehri olduğunu göstermesi  Gaziantep’in yıldızını parlatıyor. Yönetim kurulu üyelerimizin her birimizin farklı alanlarda temayüz etmiş olmasından dolayı medya ile ilişkileri bakımından Basın İlan Kurumu’nun en parlak dönemini yaşadığını düşünüyorum.’’ dedi.

VAROL: YEREL BASINDA DEĞİŞİME DAHA HIZLI AYAK UYDURUYOR

BİK Yönetim Kurulu üyesi ve TRT Genel Müdür Yardımcısı M. Ziya Varol, yerel basının değişimlere daha hızlı ayak uydurduğunu ifade etti. Varol, şöyle dedi: “Pandeminin akabinde gazeteci arkadaşlarımla görüşmek biz son derece memnuniyet verici. İstanbul ve Ankara’dan sonra Gaziantep’te buluşmayı yapmış olmak bizimde yönetim olarak hızlı bir giriş yaptığımızın göstergesidir. Özellikle medyadaki hızlı dönüşümün, yerel basının ne kadar önemli olduğuna şahidim. Yerel basının dönüşüm, değişiklik ve zorluklara inanılmaz derecede çeviklikle cevap verdiğini biliyoruz. Bizler büyük medya şirketlerinin de yerelden çok ders aldığını akılda tutuyoruz. Yerel basınımız teknolojik dönüşümlere hızlıca cevap verebiliyor, yerel basını yakından takip ediyoruz.’’

PROF. DR. ÖZEN: ÖNEMLİ OLAN  ORTAK AKIL
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr. Muharrem Özen de toplantıdaki konuşmasında şöyle dedi: “Hukuki konularda Gaziantep’in önemini ve fakültelerinin boyutunu biliyorum. Bu yönetim kurulunun burada olması beni de heyecanlandırdı. Kendi hemşerilerimizi görme duygusu içine girdim ve bunu da yaşıyorum. Basın İlan Kurumu olarak,  bu çerçevede yerel basının sorunları ile çok yakından ilgileniyoruz, ilgilenmeye devam edeceğiz. Ama sorunları bir çırpıda çözmek çok zor. Ülkelerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar olabiliyor başka süreçler olabiliyor. Önemli olan  ortak akıl. Biz kavramını öne çıkarıp, ortak  paydada buluştuğumuzda hem ülkemiz adına hem basın adına çok şeyleri başarabileceğimize inanıyorum. Çok bireysel düşünmek değil hep beraber bu sektörün ayakta kalması için Basın İlan Kurumu’nun yönetim kadrosunun yerel basının tüm sorunlarına vakıf olduğunu ve çok yapıcı önerileri hemen hayata geçirmek boyutunda da bir şans olduğunu söyleyebilirim.  Biz taleplerimizi en makul şekilde yapmak ve en üst kademelere, en üst idareye ulaştıracak bir mekanizmamız var. Ben bu işbirliklerinin devamını istiyorum.’’

SÖNMEZ: PANDEMİ DÖNEMİNDE ÖNEMLİ DESTEKLER VERİLDİ
BİK Yönetim kurulu üyesi Medya İşçileri Sendikası Sendika Üyesi Ümit Sönmez ise “Gerek pandemi döneminde gerek sonrasında sadece  gazetecilerin hayatta kalması değil, gazete çalışma koşullarının hem geliştirilebilmesi, pandemi dönemini daha sağlıklı atlatabilmesi açısından yönetim kurulumuz çalışmalar yaptı. Hepimizin birlikte yaşadığı dönüşümü ve hayatımızdaki bu dönüşümü daha kolay hazmettirmeye gayret ediyoruz.’’ dedi

AY: YEREL BASINA VERİLEN DESTEKLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay da, yerel basının sorunlarını dile getirirken, Basın İlan Kurumu’nun yerel gazetelere yaptığı destekler için teşekkür etti. Gaziantep’te yerelde de gazetelerin gelirlerinin artırılması için girişimlerde bulunduklarını ifade eden Başkan Ay, ‘’Belediye meclis kararlarının gazetelerde yayınlanması için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’le bir görüşme yaptık. Ayrıca icra ilanlarının yayınlanması için GGC olarak Cumhuriyet Savcılığı ve İcra Hakimliği  ile de bir istişarelerde bulunduk. Ayrıca Gaziantep’te bulunan 100’e yakın meslek odasının genel kurul ilanlarının verilmesi için girişimlerde bulunduk.  İlan fiyatlarına yüzde 70 oranında zam yapıldı. Burada sizlerin emeklerini inkar edemeyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye açıklamada bulundu.

G10 TEMSİLCİLERİ ÇALIŞMALARI ANLATTILAR
Toplantıda G10 Gaziantep Gazeteler Birliği adına yapılan açıklamada ise, Ortak Akıl ile kurulan G10 birlikteliğiyle önemli yol alındığı belirtilerek, ‘’Ankara’da Gaziantep milletvekillerimiz ve bazı bürokratlarımızla önemli temaslarımız oldu. Özellikle icra ilanları konusunda sona gelindi. Siyasiler, oda ve kuruluşlar ile resmi dairelerden ele edilen resmi ilan kazanımları ve hedeflenen kitleleri ilgili kurumlara sunduk. Sizlerin de desteği ile kamu hizmeti yapan gazetelere gereken destek ve yeni kazanımlar ile çözümlemelerin kısa sürede elde edileceğine inanıyor çalışmalarınızın destekçisi olduğumuzu bilmenizi istiyoruz” dediler. Toplantının ikinci bölümünde ise gazete sahipleri bazı sorunları dile getirerek, çözüm beklediklerini ifade ettiler.

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL