Örnek Resim
Genel Güncel SonDakika

BESİCİLERİN KOYUN KIRKMA HEYACANI

İslahiye’de, havaların ısınmasıyla besiciler koyunların yünlerini kırkıyor. Besiciler, koyunlardan elde ettikleri yünü satarak gelir elde ediyor. İslahiye’de geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, havaların ısınmasıyla birlikte sıcaktan etkilenmemelerinin önüne geçmek için koyunlarını,..

BESİCİLERİN KOYUN KIRKMA HEYACANI

İslahiye’de, havaların ısınmasıyla besiciler koyunların yünlerini kırkıyor. Besiciler, koyunlardan elde ettikleri yünü satarak gelir elde ediyor.

İslahiye’de geçimlerini hayvancılıkla sağlayan besiciler, havaların ısınmasıyla birlikte sıcaktan etkilenmemelerinin önüne geçmek için koyunlarını, özel olarak üretilen makaslarla kırkıyor. Yaz mevsiminde hayvanlarının daha sağlıklı gelişim gösterebilmesi için besiciler, kırkma ile elde edilen yünleri de kilosu 6 ile 10 TL arasında değişen fiyattan satışa sunuyor.
Ağalarobası Mahallesi kırsalında besicilik yapan Ali Göğebakan, “Havaların ısınmasıyla koyunların gelişimi ve hastalıklardan korunması için kırkma işlemi yapıyoruz. Yünlerinden kurtulan hayvanların gelişmesi daha iyi oluyor. Elde etiğimiz yünleri de temizledikten sonra satarak ayrı kazanç elde ediyoruz” dedi.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL