Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel SonDakika

AMANOSLARDA ÇİLEK HASADI

İslahiye’nin dağ köyleri olarak bilinen bölgelerde Amanos dağlarının eteklerinde yer alan köylerde Çilek hasadı devam ediyor. İslahiye’de Huzurlu Yaylası İle Amanos Dağları’nin eteklerindeki Yağızlar, Köklü, Tandır, Boğaziçi ve İdilli mahallelerinde..

AMANOSLARDA ÇİLEK HASADI

İslahiye’nin dağ köyleri olarak bilinen bölgelerde Amanos dağlarının eteklerinde yer alan köylerde Çilek hasadı devam ediyor.

İslahiye’de Huzurlu Yaylası İle Amanos Dağları’nin eteklerindeki Yağızlar, Köklü, Tandır, Boğaziçi ve İdilli mahallelerinde yer alan 200 dekarlık alanda örtü altında yetiştirilen doğal çileklerin hasadı sürüyor. 8 ay hasadı yapılan çilekte, dekar başına 3 ton olmak üzere toplam 600 bin ton rekolte hedefleniyor. Toplanan çilekler tarla başında, çevre il ve ilçelere 25-30 liradan satılması ise üreticiyi mutlu ediyor.

İdilli Mahallesi’nde 4 yıl önce çilek yetiştiriciliğine başlayan Yılmaz Sarı, “Hiçbir ilaç kullanmadan doğal olarak 2 dönüm alanda örtü altında ürettiğimiz çileğin hasadına devam ediyoruz. Yılda ortalama 5 ile 6 ton ürün alıyorum” dedi.

İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse ise  200 dekar alanda üretimi yapıldığını belirterek, “Hasadına başlanan ve 8 ay sürecek dönem içerisinde yaklaşık 650 bin ton çilek üretimi beklenirken, ilk hasadın 25-30 liradan alıcı bulması bizim çiftçilerimizi memnun etmiştir” diye konuştu.

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL