Örnek Resim

OPET İŞİMİZ TEMİZ PROJESİ GAZİANTEP’E UYARLANIYOR Opet Petrolcülük A. Ş.’ nin desteği, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş..

OPET İŞİMİZ TEMİZ PROJESİ GAZİANTEP’E UYARLANIYOR

Opet Petrolcülük A. Ş.’ nin desteği, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle; Gaziantep Kalesi çevresindeki Kültür Yolu’nda faaliyet gösteren esnafa hijyen ve dış cephe giydirme eğitimi verilmesi amacıyla ‘İşimiz Temiz Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi’ Hışvahan Restaurantta düzenlenen lansman ile tanıtıldı.

Opet Petrolcülük A. Ş.’ nin desteği, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ,  Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odası iş birliğinde Kültür Yolu’nun hem çehresini değiştirecek hem de hijyen eğitimlerinin olacağı “İşimiz Temiz Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi” lansmanı Hışvahan Restoran’da yapıldı.

‘İşimiz Temiz Projesi’ kapsamında gastronomi ve kültür kenti Gaziantep’e özel bir proje başlıyor. ‘İşimiz Temiz – Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi’ kapsamında Kültür Yolu ve çevresindeki gıda, konaklama ve ulaşım sektörlerindeki mikro işletmelerin, hijyen, temizlik, müşteri memnuniyeti, atık yönetimi ve sürdürülebilirlik konularında eğitimler alarak ekosistemlerinde kalıcı bir tutum değişikliği hedefleniyor.

Ayrıca OPET’in danışmanlığında, Gaziantep Büyükşehir tarafından Kültür Yolu’ndaki işletmelerin ve hizmet alanlarının kullanımına yönelik mimari düzenlemeler yapılacak. Böylece Kültür Yolu’nun hizmet standartlarını daha da yükselterek ziyaretçilerin memnuniyetlerini artırmak üzere işletmelere destek olmak amaçlanıyor.

Temiz Tuvalet Kampanyası ile 2000 yılından bu yana Türkiye’nin gündemine “temizlik ve hijyen” konularını getirerek ülkemizde bu konuda farkındalık ve bilinç oluşmasına katkıda bulunan OPET, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğiyle pandemi döneminde başlayan hijyen ve temizlik odaklı projesi ‘İşimiz Temiz’ ile mikro ölçekli işletmelerin hijyen kapasitelerini artırma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda şimdi de yeni bir projeye imza atılıyor: “İşimiz Temiz Projesi” Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Kültür Yolu’na taşınıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı (GBB), OPET Petrolcülük A.Ş ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odası arasında imzalanan protokol kapsamında Gaziantep Kültür Yolu’nda bulunan ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmeler için hijyen eğitimleri ve müşteri memnuniyetlerinin artırılmasını içeren uygulamalar gerçekleştirilecek.  Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk ve Gaziantep Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan’ın katılımıyla Hışva Han Restoran’da düzenlenen toplantıda projenin detayları paylaşıldı.

Proje kapsamında Kültür Yolu ve çevresinde bulunan yiyecek-içecek, konaklama ve ulaşım sektörlerinde faaliyet gösteren tüm işletmeler, 8 saatlik İşimiz Temiz Projesi eğitimlerini, özel oluşturulacak sınıflarda alacak. Ayrıca OPET’in danışmanlığında, Gaziantep Belediyesi tarafından Kültür Yolu’nda hijyen odağında hizmet veren işletmelerin ve hizmet alanlarının kullanımına yönelik düzenlemeler yapılacak.

Programda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, İşimiz Temiz Projesi’ni çok önemsediklerini dile getirdi ve emeği geçenlere teşekkür etti. Gül, “Çırağın da ustanın da mutlaka hijyen eğitimini alması lazım. Bu her alanda bize fayda sağlayacak. Gaziantep için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Gaziantep’in her alanda Türkiye’nin yükselen yıldızı olduğunu söyledi. Gastronomi şehri olan kentte hijyenin çok önemli olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti: “Gaziantepliler olarak bu projeyi sahiplenmemiz lazım. Bu kadar emek verilen sektörlerde birinin hatası bu kadar insanın emeğine zarar verebilir. Bu yüzden bu projeyi sahiplenmemiz gerekiyor. Bu projede başarılı olursak bizi kimse durduramaz. Ve biz de belediye olarak, bu eğitimi ve belgeyi almaya hak kazanan işletmelere farklı konularda destek olacağız” diye konuştu.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk toplantıda hijyenin önemini bir kez daha vurgulayarak şöyle konuştu: “23 yıldır sürdürdüğümüz Temiz Tuvalet Kampanyası, OPET markasının hijyenle özdeşleşmesinin ilk adımıdır. Pandemide de hijyenin önemini çok açık bir şekilde gördük ve deneyimledik. OPET olarak bizler sevmenin korumak olduğuna inanıyoruz.

‘Temiz Tuvalet Kampanyası ile 2000 yılından bu yana 12 milyondan fazla insanımıza ulaştık, toplumumuza rol model olduk. Geçtiğimiz günlerde başlattığımız ‘Tertemiz Yarinlar Okullardan Başlar’ Projesi ile Türkiye’de tüm devlet okullarında eğitim gören öğrencilerimizde kalıcı hijyen bilinci oluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bir önceki yıl ise bizim için son derece önemli bir proje olan İşimiz Temiz’i hayata geçirdik. İşimiz Temiz Projesi Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu desteğiyle hayat buldu. Projemiz ile konaklama, yiyecek-içecek ve ulaşım sektöründeki mikro işletmelerin hijyen kapasitelerini ve tercih edilebilirliklerini artırmayı,

işletmelerin hijyen standartlarını yükseltmeyi, bu işletmelere duyulan güvenin artmasıyla da işletmelerin gelirlerini artırmalarını hedefledik ve bugüne kadar 80 bini aşkın kişiye ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, projemiz Gaziantep’te çok güzel bir karşılık aldı ve eğitimlerimizle bugüne kadar 7 bine yakın kişiye ulaştık. Çalışmalarımızı genişleterek, yeni projeler geliştirirerek bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. İşimiz Temiz kapsamında bu kez gastronomi ve kültür kenti Gaziantep’e özel bir danışmanlık projesi uygulayacağız. Projemizin Gaziantep’e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’e ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sayın İsmet Özcan’a destekleri için en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsmet Özcan “İşimiz Temiz projesi üyelerimiz için çok değerli. Katılanlara katma değer katacak bir proje. OPET ile uzun zamandır işbirliği içinde çalışıyoruz. Birliğinize ve üyelerimize verdikleri destek için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

İşimiz Temiz – Gaziantep Kültür Yolu Dönüşüm Projesi kapsamında;

  • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından OPET danışmanlığında uygulanacak çalışma ile Kültür Yolu’nda fiziksel ve mimari düzenlemelere imza atılacak ve Kültür Yolu bütünleşik bir görünüme kavuşacak.
  • Kültür Yolu’ndaki 62 işletme başta olmak üzere Gaziantep’te yiyecek-içecek, ulaşım ve konaklama alanında faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmelere İşimiz Temiz eğitimleri gerçekleştirilecek.
  • Mimari iyileştirmelerin yanında, İşimiz Temiz eğitimlerini tamamlayan mikro ölçekli işletmeler “İşimiz Temiz Belgesi” alarak hijyen standartlarını belgeleyecekler.
  • Eğitimler, hijyen konusunda tutum ve davranış değişikliği oluşturmak üzere ‘İşyerinde Temizlik’, ‘İş Hijyeni’, ‘Zararlı Mikroorganizmalar’, ‘Enfeksiyon Zinciri’ gibi başlıklarında kurgulanıyor.
  • Ayrıca eğitimler, sektör özelinde atık yönetimi gibi günümüz gerekliliklerine uygun kazanımları da sağlayacak şekilde düzenleniyor. Mikro işletmelerde ‘Atıkların Geri Dönüşümü’ ve ‘Atık Kontrolü’ konusunda temel eğitimlerle farkındalık ve kalıcı davranış değişikliği sağlanması hedefleniyor.
  • Tanıtım, pazarlama, marka kimliği, web sitesi kurulumu gibi konularda da eğitim sunulan programlarla işletmelere değer katılıyor.
  • Eğitim içeriğinde öne çıkan bir diğer önemli başlık ise “Mikro İşletmelerde Sürdürülebilir Yönetim”. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, sürdürülebilirlik ilkeleri gibi uluslararası kavramları içeren derslerle, mikro işletmelerde sürdürebilirlik kavramının net olarak anlaşılması, yayılımı ve iş sonuçlarına yansıması amaçlanıyor.
  • Projenin ana hedefi doğrultusunda Kültür Yolu’nun hizmet standartlarını daha da yükselterek, yerli ve yabancı ziyaretçilerin memnuniyetlerini artırmak üzere işletmelere destek olmak amaçlanıyor.
  • Proje ile esnafın gelirinin artmasına katkı sağlanarak ekonomik sürdürülebilirliklerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Toplantının ardından Kültür Yolu üzerinde bulunan esnaflar ziyaret edilerek İşimiz Temiz Projesi ile ilgili bilgi verildi.

 

 

 

 

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL