Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Siyaset SonDakika Yaşam

150 BİN DÖNÜM ALAN GES İLE SULANACAK

İslahiye ve Nurdağı ovasındaki  150 bin dönümlük Tarım alanın sulanması için güneş enerjisi santrali kurulacak. İslahiye ve Nurdağı ovasındaki  150 bin dönümlük Tarım alanın sulanması için güneş enerjisi santrali kurulacak…

150 BİN DÖNÜM ALAN GES İLE SULANACAK

İslahiye ve Nurdağı ovasındaki  150 bin dönümlük Tarım alanın sulanması için güneş enerjisi santrali kurulacak.

İslahiye ve Nurdağı ovasındaki  150 bin dönümlük Tarım alanın sulanması için güneş enerjisi santrali kurulacak.

Geçtiğimiz Hafta İslahiye ve Nurdağı İlçelerine ziyarette bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül ve diğer yetkililerin ziyaretlerinin ardından  İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde Tarımsal sulamanın biran evvel faaliyete geçirilmesi konusunda fikir birliği sağlandı.

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda yürütülecek proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ve ilgili kurum temsilcileri İslahiye’ye bağlı Örtülü Kırsal Mahallesi’nde incelemede bulunmuşlardı.

İslahiye ve Nurdağı Bölgelerinde sulu tarım’a geçilmesi için Kılavuzlu barajı kanaletleri ve örtülü dağına depo yapılmasına yönelik ön çalışma yapan İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural’ı n ön raporu sonucunda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen heyet  İslahiye ve Nurdağı ilçeleri arasındaki verimli tarım arazilerinin sulanması için gereken enerji ihtiyacı, kurulacak güneş enerjisi santraliyle (GES) sağlanacak.

Vali Gül, bölge için geçmiş yıllara göre farklı gelişmelerin yaşandığını belirterek şunları kaydetti:

“Birincisi, Kılavuzlu Barajı’nın ödeneği çok azdı, hatta sembolikti. Bu sene ödenekler yükseldi. İkincisi bir hükümet politikası olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mızın başkanlığında Türkiye genelinde sulama projelerine ek kaynak aktarıldı. Bundan bu proje de yararlandı. Üçüncüsü ise Kılavuzlu’nun 3’üncü etabı 150 bin dönüm ve bu elektrik enerjisiyle çalışıyor. Bu sulama bakımından verimli olmuyor.

Bakanımız Süleyman Soylu ‘olur’ verdi, Büyükşehir Belediyesi ile güneş enerjisi sistemi yapacağız. Bu sistemde kendi kendini sulayacak. Çiftçimizden ekstra bir ücret çıkmamış olacak. Bu araziler iki kat daha verimli ve burada çift ürün alınabiliyor. Tarım için mevsim şartları çok uygun. Katma değer getirecek ürünler ekilebilir. Dolayısıyla buradaki çiftçilerin geliri 3-4 kat artacak. Buradaki yaşayanlar daha mutlu olacak.”

Belediye Başkanı Şahin de salgınla gıda meselesinin milli güvenlik konusu haline geldiğini belirterek şunları aktardı:

“Çok hızlı bir şekilde kendi kendimize yetmek zorundayız. Toprağı suyla en uygun maliyette buluşturmak gerekiyor. Tam da bunun için buradayız. Valimiz bütün teknik birimleri koordine ediyor. Güneşi, rüzgarı 2002 öncesinde enerjiye dönüştürememiştik . Yeni dönemde çok hızlı bir şekilde çiftçiyi rahatlatmamız gerek. Bunun için en büyük maliyet olan elektrik işini halletmeliyiz. Pompajla olan her kısımda güneş enerjisini başlatıyoruz.”

 

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim
%d blogcu bunu beğendi:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL